P11-12 landers company manufactures a number of products. the

P11-12  Landers Company manufactures a number of products. The standards relating to one of these products are shown below, along with actual cost data for May.

 

                                                                                               Standard          Actual

                                                                                                            Cost per            Cost

                                                                                                            Unit                 per Unit

Direct materials:

Standard: 1.80 feet at $3.00 per foot . . . . . . . . . . . . .                         $ 5.40

Actual: 1.75 feet at $3.20 per foot . . . . . . . . . . . . . . .                                                 $ 5.60

Direct labor:

Standard: 0.90 hours at $18.00 per hour . . . . . . . . .                            16.20

Actual: 0.95 hours at $17.40 per hour . . . . . . . . . . . .                                                 16.53

Variable overhead:

Standard: 0.90 hours at $5.00 per hour . . . . . . . . . .                            4.50

Actual: 0.95 hours at $4.60 per hour . . . . . . . . . . . . .                                                 4.37

Total cost per unit . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .                      $26.10               $26.50

Excess of actual cost over standard cost per unit . . . . .                       $0.40

 

The production superintendent was pleased when he saw this report and commented: “This $0.40 excess cost is well within the 2 percent limit management has set for acceptable variances.

It’s obvious that there’s not much to worry about with this product.”

Actual production for the month was 12,000 units. Variable overhead cost is assigned to products on the basis of direct labor-hours. There were no beginning or ending inventories of materials.

 

Required:

1. Compute the following variances for May:

a. Materials price and quantity variances.

b. Labor rate and efficiency variances.

c. Variable overhead rate and efficiency variances.

2. How much of the $0.40 excess unit cost is traceable to each of the variances computed in (1) above.

3. How much of the $0.40 excess unit cost is traceable to apparent inefficient use of labor time?

 

4. Do you agree that the excess unit cost is not of concern?

Calculate your order
Pages (275 words)
Standard price: $0.00
Client Reviews
4.9
Sitejabber
4.6
Trustpilot
4.8
Our Guarantees
100% Confidentiality
Information about customers is confidential and never disclosed to third parties.
Original Writing
We complete all papers from scratch. You can get a plagiarism report.
Timely Delivery
No missed deadlines – 97% of assignments are completed in time.
Money Back
If you're confident that a writer didn't follow your order details, ask for a refund.

Calculate the price of your order

You will get a personal manager and a discount.
We'll send you the first draft for approval by at
Total price:
$0.00
Power up Your Academic Success with the
Team of Professionals. We’ve Got Your Back.
Power up Your Study Success with Experts We’ve Got Your Back.